Přístupná webová stránka je použitelná pro každého uživatele Internetu. A to nezávisle na jeho postižení, schopnostech, znalostech, zkušenostech či zobrazovacích možnostech. Nesplňuje vaše webová stránky tyto pravidla a nepřicházíte tak o potenciální zákazníky?
Audit přístupnosti je ověření, zda web splňuje vymezená pravidla přístupnosti. To s sebou nese nutnost si před analýzou vždy zvolit, podle kterých pravidel má být web přístupný. Tedy co považujeme za chybu a co ne.
Audit se neřídí tedy jen nepsanými pravidly a zkušenostmi, ale existuje pro něj i právní rámec. V případě některých státních institucí se přístupnost webových prezentací striktně vyžaduje.
Přístupné internetové stránky může bez problému využívat i nevidomý či slabozraký člověk.
Provádění auditu přístupnosti vyžaduje velmi dobrou znalost jednotlivých metodik i dostatečné množství času a trpělivosti.
Co získáte auditem přístupnosti?
Provedení auditu by mělo být zárukou, že analyzovaný web bude dobře přístupný opravdu pro všechny své potenciální návštěvníky, respektive zákazníky.
Jak probíhá ověřování přístupnosti?
Ověřování přístupnosti lze provádět testováním webu za pomoci skutečných uživatelů nebo simulací na straně uživatele webu.
V prvním případě ovládá web přímo hendikepovaná osoba svým obvyklým způsobem, případně uživatel s určitým technickým omezením. V druhém případě provádí odborník uživatelské testování sám, kdy se snaží simulovat omezení skutečných uživatelů webu.
Česká norma pro přístupnost webu
Závazná česká pravidla přístupnosti webů jsou zakotvená v novele Zákona č. 365/2000 Sb. o informačních systémech veřejné správy, s novelizací zákonem č. 18/2012 SB.
Další normy přístupnosti webu
Následující normy a doporučení bývají nejčastěji zmiňovány ve spojení s přístupností webových stránek. Proti těmto pravidlům se tedy přístupnost webu obvykle ověřuje.
Web Content Accessibility Guidelines (WCAG)
Autorem normy je World Wide Web Consortium (W3C), světově nejuznávanější autorita v oblasti standartizace tvorby webových stránek. Delší dobu se pracovalo a je nyní v platnosti verze 2.0, která pokrývá veškeré možnosti, které se dnes na internetu objevují.
Section 508
Oficiálně se soubor pravidel přístupnosti stránek nazývá Electronic and Information Technology Accessibility Standards. Pojmenování Section 508 je všeobecně zažité. Je to standart federálních úřadů USA.
Blind Friendly Web
Pravidla tvorby přístupného webu Blind Friendly Web pro těžce zrakově postižené uživatele pocházejí ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) s působištěm v České republice.
Přístupnost webu je výhodou
Pokud budou vaše internetové stránky přístupné, můžete tuto skutečnost uvádět a budete vnímáni okolím kladně. Přístupný web je i příznivější pro roboty vyhledávačů Google i Seznam.